środa, 23 stycznia 2013

Karta pomocy graczy

Witajcie,

podczas ostatniej rozgrywki wpadłem na pomysł aby zebrać najważniejsze informacje i wrzucić je w jedno miejsce tworząc Kartę Pomocy Graczy. Jak na razie przewiduję umieszczenie na niej:

 • Podziału tury na Fazy
 • Tabeli trafień
 • Tabeli nagród wraz z informacją jakiego typu nagrody otrzymuje się za konkretne czynności
 • Tabelę rzutów Niespodziewanego Zdarzenia zastępującą talię Spotkanie (dla osób, które nie będą drukowały kart tylko tabele).

Na razie tyle. Czy coś jeszcze chcielibyście dodać do Karty Pomocy Graczy?

Szykujcie się na bajeczną przygodę!

6 komentarzy:

 1. Jakiś czas temu próbowałem się zabrać za przetłumaczenie tego: http://www.headlesshollow.com/downloads/games/WarhammerQuest_v1.1.pdf, ale niestety z braku czasu pomysł upadł. Mimo wszystko jest tak kilka ciekawych rzeczy, które z powodzeniem można wykorzystać :)

  BTW co z częstszymi aktualizacjami? :) Od 3tygodni jaram się wizją zagrania Łowcą i Zabójcą, bo to moje dwie ulubione profesje.

  Tak czy inaczej cały czas trzymam za was kciuki!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Spojrzałem na ten plik. Zapomnij o tym - jest to skrótowiec zasad przepisany z Adventure Book'a. Zestawienie obejmuje wyłącznie zasady podstawowe, które zmieniają się w dalszej części gry (kiedy używasz większej ilości jej elementów) co wg. mnie jest bardzo mylące. W naszym Projekcie uwzględniane są już wszystkie rozwinięte zasady (na razie ograniczamy jedynie ich ilość).
   Co do Pakietu 2 - podejrzewam, że do końca przyszłego tygodnia uda mi się zakończyć prace.

   Usuń
  2. To miała być mała sugestia z mojej strony. Póki co nie wrzuciliście żadnych rozszerzonych zasad, więc taki skrótowiec na chwile obecną pasuje. Wydaje mi się, że taka "przypominajka" powinna zawierać jak najmniej tekstu i jak najwięcej schematów na zasadzie "if -> then".

   Być może uda mi się w najbliższym czasie namówić na grę całkowicie zieloną osobę, to prześlę wam komentarze i zestawienie problematycznych zagadnień z PMB (chociaż nie ukrywam, że wolałbym to zrobić już na Pakiecie nr 2 ;-) )

   Usuń
  3. Oj, właśnie, że nie wystarczy. Te skrótowce nie biorą pod uwagę rozwoju Awanturnika na wyższe poziomy więc każdy modyfikator bazujący na poziomach (nawet na 1) został tutaj pominięty. Najlepszym przykładem jest rzucanie za ilość Mocy w Fazie Mocy, gdzie nie uwzględniono +1 za każdy poziom (nawet pierwszy).

   Co do Pakietu 2, to mam już praktycznie wszystkie materiały. Pozostało mi zredagowanie opisu nowych Awanturników. Kłopotem są jednak żetony. Postaram się to wszystko skończyć do końca tygodnia.

   Usuń
 2. Mam w kolekcji kilka gier z gatunku tych dużych. Jest bardzo fajnie, kiedy gra się w tego typu grę w miarę regularnie i pamięta się dobrze zasady. Co jednak kiedy mamy dłuższą przerwę od gry? Dlatego myślałem o tworzeniu skróconych instrukcji. Z powyższego linku mam przetłumaczone około 90% skrótowca z Horroru w Arkham. Jednak... to nadal nie to. Skrót zasad nadal jest zbyt długi, zawiły.
  Od dłuższego czasu myślałem o stworzeniu flowchartów do instrukcji. Można je skrócić jeszcze mocniej (flowcharty) i łatwiej się w nich odnaleźć. Jednak stworzenie dobrego flowchartu to spore wyzwanie :) W każdym razie - zbyt wiele dużych gier odkłada się na półkę nie dlatego, że są złe/niedobre/etc, ale dlatego, że przypominanie sobie zasad zwykle trochę trwa i po pewnym czasie już się po prostu nie chce zasiadać po raz wtóry do instrukcji.
  Może do takiej Karty Pomocy Gracza przydałby się indeks? Taki typowo podręcznikowo-szkolny. Szybko w ten sposób można by było znaleźć w instrukcji strony, na których jest interesujące nas hasło lub temat. A trzeba przyznać, że instrukcja PMB do chudzieńkich nie należy :)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Znam gry ze stajni FFG, sam jestem wielkim fanem Arkham Horror :) Co do wrzuconego pomysłu to chodziło raczej o zestawienie kilku najważniejszych zasad - nie opisywanie całości w skrótach. Wiem ze swojego przypadku, że podczas rozgrywki często sięga się do podręcznika po te same rzeczy.
   Jeśli chodzi o indeks to jest to świetny pomysł - na pewno będzie coś takiego związanego z głównymi pojęciami (Niespodziewane zdarzenie, Nieprzytomny, Leczenie itd.)
   Na koniec dodam, że instrukcja ciągle rośnie ;) Oryginał miał ponad 200 stron.

   Usuń