środa, 10 października 2012

Postępy w pracach - Księga III
Księga III wzbogaca rozgrywkę o możliwość łączenia poszczególnych Wypraw w rodzaj kampanii (niekoniecznie powiązanych jednym tematem przewodnim - nt. miejsce czy potężny przeciwnik). Umożliwia odbycie podróży do Osady, gdzie Awanturnicy będą w stanie wypocząć, uzupełnić zapasy oraz odwiedzić ważne dla siebie miejsca. Po kilka rozgrywkach gracze z pewnością dojdą do wniosku, że nie tylko zgłębianie Lochów bywa niebezpieczne - cywilizacja bywa czasem bardziej dzika i nieprzewidywalna.


Treść Księgi III wraz z postępami pracy:


Rozdział I:
- Łączenie rozgrywek - gotowe
- Podróż / Karty Podróż - udostępnione do redagowania

Rozdział II - W Osadzie:
- Mechanika - gotowe
- Tabela Zdarzeń Osady / karty Osada - 0%

Rozdział III - Handlarze:
- Kowal - gotowe
- Płatnerz - gotowe
- Fleczer - gotowe
- Rusznikarz - gotowe
- Handlarz Zwierzętami - gotowe
- Sklep Wielobranżowy - gotowe

Rozdział IV - Karczma:
- mechanika / Zdarzenia - gotowe
- ew. dodanie treści dot. Innych Lokali - "Other Drinking Establishments" (do rozważenia na tym etapie prac)

Rozdział V - Miejsca specjalne:
- Laboratorium Alchemika - (obecna praca Yoshi)
- Gildia Krasnoludów - 0%
- Dzielnica Elfów - 0%
- Dom Gier - 0%
- Świątynia - 0%
- Gildia Czarodziejów - 0%
- ew. nowe (do rozważenia na tym etapie prac)

Rozdział VI - Obóz treningowy:
- zasady awansowania na kolejny poziom - 0%

6 komentarzy:

 1. Witam,

  Ostatnio bawiłem się trochę z kartonem i mam zrobione podstawowe elementy lochu i trochę żetonów i tak się zastanawiam czy moglibyście udostępnić "tabelkową wersję kart" lub chociaż czysty tekst z którego mógłbym zrobić sobie tabelki? Obecnie jestem na etapie minimalnych nakładów finansowych jakie mogę przeznaczyć na PMB (w tym na drukowanie kart). Sprawilibyście mi tym ogromną frajdę, bo nie musiałbym siedzieć przy stole z laptopem i ciągle czegoś sprawdzać. Planuję wydrukować wszystko jak już będzie dopięte na ostatni guzik i nic nie będzie nic zmieniać.

  Poza tym tak sobie myślę, że w wolnych chwilach mógłbym pomóc z tłumaczeniem. Jakiś czas temu znalazłem w necie podsumowanie/kompilację zasad i przymierzam się do przetłumaczenia tego. Jak skończę to wrzucę na forum. Może komuś się przyda.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na dniach wrzucę tabelaryczne zestawienia kart oraz poprawione wersje zasad.

   Usuń
 2. Witam,

  Robiąc kolejne żetony do PMB zacząłem się zastanawiać jak to jest z wielkością podstawek. Na forum widziałem wasze ustalenia w tej kwestii, ale zastanawiam się jak to ma się do rzeczywistości.

  Moim zdaniem taki np minotaur jest większy od bohatera i można mu dać większą podstawkę (2x1), ale wtedy jeśli wylosujemy minotaura w tunelu to zaklinuje przejście i przykładowo kolejne potwory nie będą miały jak dojść do bohaterów.

  Co o tym myślicie? Jak to jest w oryginale - wszystkie figurki mają takie same podstawki? Czy powiększając podstawki nie trzeba będzie zrobić większych lochów?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cześć. Tak jak zaznaczałem w zasadach sprawa podstawek nie jest jasna. Gra wyszła lata temu, gdy modele wciskano na możliwie najmniejsze podstawki, co zresztą częsty wyglądało groteskowo.
   Zgadam się, że walka z przeciwnikiem zajmującym więcej miejsca będzie wyglądała bardziej widowiskowo i przyniesie więcej radości. Jednakże, jak sam zauważyłeś miejsca w Lochu nie ma za wiele. Dlatego nie można pozwolić żeby za wielu przeciwników było na większych podstawkach (zapycha to korytarze oraz zmniejsza ilość atakujących Potworów). Proponuję stosować głównie jeden rodzaj podstawek dla znacznej większości Potworów, później przedstawimy dwa dodatkowe rozmiary - 1x2 pola (psy, centaury itd.) oraz 2x2 (smoki, hydry, olbrzymy).

   Zerknij proszę do galerii, tam prezentowane modele z mojej kolekcji osadzone są na kilku rodzajach podstawek (25mm, 30mm - np. Ogry, nadal jednak zajmują tyle samo miejsca; 40mm, 50mm oraz 25x50mm).

   Usuń
 3. Rozumiem i ma to sens. Pytam z ciekawości, bo w wakacje miałem styczność z Descent'em, a mój brat gra w Warzone'a (wiem, że inny typ gry, ale mnogość rozmiarów podstawek)

  Kiedy można się spodziewać tabel z zestawieniem kart? Jeśli mogę coś zasugerować to zbliża się długi weekend i będzie możliwość przetestować nowinki (nie tylko tabel jeśli macie coś w zanadrzu). Ewentualnie chociaż jakąś poradę jak to ogarnąć.

  Dzięki za dotychczasowe wyjaśnienia. Cały czas śledzę bloga i nakręcam znajomych na PMB.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ostatnio było mało czasu na prace lecz przede mną kilka dni urlopu (patrz remontu), który na pewno zaowocuje kilkoma wieczorami spędzonymi nad Przygodowym Młotem Bojowym.
  Wrzucę także poprawione pliki z Pakietu Startowego.

  OdpowiedzUsuń